22. října 2017
99. výročí - Oslava státnosti ČR – státní svátek a současnost 28.10.2017 v Luhačovicích
Luhačovický památník hrdinům za osvobození vlasti na nám. 28. října
Oslava státnosti ČR – státní svátek a současnost 28.10.2017 v Luhačovicích
Stejně jako každý rok stojíme u památníku – tradičního pietního místa v Luhačovicích - k uctění památky a vzpomínku (Masaryk, Beneš, Štefánik, Kramář, Švehla, Rašín, Šrobár) zakladatelům Československé republiky v r. 1918.
Význam tohoto dne – charakterizuje i skutečnost, že i po převratu v r. 1989 zůstává tento den státním svátkem. Letos 99. výročí vzniku Československé republiky.
Pro mnoho občanů je jen státní svátek a význam tohoto dne si příliš nepřipouští, zvláště pak mladá generace, kterou náš vyspělý vzdělávací systém ani k této historické události dostatečně nepřipravuje. Fenoménem popřevratového období od r. 1989 je nepřetržité "přehodnocování" dějin.
To za co naši předkové bojovali a dosáhli, sjednocené "československé republiky" dokázali tak Klausové a Mečiarové opět rozdělit. Luhačovice se tak již svých tradic "Slovanské vzájemnosti" už asi nedočkají.
ZO KSČM Luhačovice každoročně, delegací položí kytici a takto uctí památný den – státní svátek se vzpomínkou na význam vzniku Československé republiky, této historické události kdy díky revolučním snahám zakladatelů v čele s T. G. Masarykem dosáhli vystoupení Čech, Moravy a Slovenska z rakousko-uherské monarchie a vznikla samostatná Československá republika.
22. října 2017
Poděkování voličům za hlasy v parlamentních volbách
Ing. František Jordák kandidát pro volby do Poslanecké sněmovny za KSČM
22. 10. 2017
Poděkování za účast ve volbách do parlamentu ČR v r.2017
"Všem kteří se zapojili, zúčastnili a volili Komunistickou stranu Čech a Moravy i u nás v oblasti Luhačovic, si dovoluji poděkovat za osobní statečnost vyjádřit svou vůli.
Opět dochází k situaci kdy tradiční hodnoty života společenství lidí, tradic slovanské vzájemnosti a soužití strhává proud okamžitého prospěchu bez ohledu na skutečné poslání člověka ve společnosti a na tomto světě, zvláště pak v našem lázeňském městě Luhačovice.
Čas ukáže zda populismus, okamžitý prospěch, povrchnost při vytváření podmínek pro život, zvláště pak při výchově dětí a tedy následně i pro jejich děti, dá lidem a budoucí generaci ty nejlepší podmínky pro život a klidné stáří.
Je nutno uznat, že jsme tentokrát neuspěli, naše vize lepších životních podmínek a skutečně spravedlivé společnosti byla v současné době lépe uchopena jinými stranami, které dokázaly současné vládnoucí politické seskupení ostřeji kritizovat na vlně nespokojenosti.
Město Luhačovice na Zlínsku bude v restituci vracet zámek, lesy a další pozemky potomkům rodu Serényiů, o jejichž majetek se vedla vleklá restituční kauza.
Luhačovické panství bylo v majetku rodu od poloviny 17. století. Jako poslední trvale působil v Luhačovicích, a patřily mu zde stále ještě nemalé majetky, Alois Serényi. Ten se ale v průběhu druhé světové války přihlásil k německé národnosti. O navrácení československého občanství se po skončení války snažil, ale neúspěšně.
O potvrzení, zda byl Serényi ke dni úmrtí československým občanem, požádala kvůli restitučnímu řízení v roce 2009 jeho nejmladší dcera Isabella Thienen-Adlerflycht. Loni bylo Aloisi Serényimu občanství k překvapení mnohých navráceno. Tím se restituční nároky potomků staly oprávněné. S vedením města vzhledem k věku Serényiovy dcery jednají další členové rodiny.
Vedení města již o podmínkách vydání jedná. Potomci rodu, kteří žijí ve Vídni, se prý chtějí do Luhačovic přestěhovat a v zámku žít. Minimálně jedna z institucí, která v zámku nyní sídlí - základní umělecká škola nebo dům dětí a mládeže – se tak bude muset vystěhovat. Město přitom před časem zrekonstruovalo levé křídlo zámku, opravovalo i další části objektu a zahradu.
Pozemky, na které by se měla vztahovat restituce, nyní řeší zlínský pozemkový úřad. Podle starostky jde například o plochy, kde radnice chtěla stavět odstavné parkoviště.
Restituční spory Serényiů se táhnou od začátku 90. let a otázka občanství byla klíčová. Isabella Thienen-Adlerflycht žádala o vydání někdejšího majetku rodu ve Zlínském a Jihomoravském kraji i na Vysočině. Serényiům patřil vedle zámku v Luhačovicích například zámek v Lomnici u Tišnova a také luhačovický velkostatek.